Hoş Geldin! | Oturum Aç | Hesap Aç | Ödül Mil Programı | Tavsiye Et Ödül Mil Kazan
« Ana sayfa

   
-
Rezervasyon için son tarih; 27 Nisan 2012 - 03:00
Etkinlik  -  Üsküp
 
Sona Erdi. Benzer tur ve etkinlikler...
Facebook    Twitter    LinkedIn    FriendFeed

Etkinliklere katıldıkça birikecek millerinizle, tercih edeceğiniz etkinliklere ücretsiz katılma imkanına ulaşırsınız. Mil sistemi hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız...

Kazanacağınız Ödül Mil : 1377

» Etkinlik / Tur AyrıntılarıEtkinlik Tanımı
Yurtdışı Turları - Yurtdışı Turu - Balkanlar Turu

Genel Etkinlik Bilgisi
Balkanlar Turu; TOPLAM 8 GECE / 9 GÜN

Ekstra Tur, Ekstra Ücret Söz Konusu Değildir.
Programdaki tüm çevre gezileri fiyata dahildir.

İstanbul / Priştine ve Belgrad / İstanbul arası Türk Havayolları ile ekonomi sınıf gidiş dönüş uçak bileti ve havalimanı vergileri

Üsküp’te 1 gece 4 yıldızlı Hotel Karpos, Ohri’de 2 gece 4 yıldızlı Hotel Bellevue, Budva’da 1 gece 4 yıldızlı Hotel Tara, Dubrovnik’te 1 gece 4 yıldızlı Grand Hotel Park, Saraybosna’da 2 gece 4 yıldızlı Hollywood Hotel veya bir benzerlerinde konaklama ve açık büfe kahvaltı.

Göreceğimiz Yerler;

Üsküp / Ohrid / Budva / Dubrovnik / Saraybosna / Belgrad

Priştine / Prizren / Üsküp (1) / Kalkandelen
Ohrid (2) / Resne / Manastır / Tiran / İşkodra
Budva (1) / Kotor / Sveti Stefan
Dubrovnik (1) / Poçitel / Mostar / Saraybosna (2) Belgrad (1)


Etkinlik Programı
1. GÜN: İSTANBUL / PRİŞTİNA / PRİZREN / ÜSKÜP
Atatürk havalimanı Dış Hatlar terminali önünde saat 05:30’da buluşma. Check-in, pasaport ve gümrük kontrollerinden sonra, Türk Havayolları’na ait TK 1017 tarifeli seferi ile 2008 Şubatı’nda Sırbistan’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmiş ve Türkiye’nin de aralarında olduğu birçok devlet tarafından tanınmış olan Osmanlı tarihinde de birçok dönemde kilit roller üstlenmiş Kosova’nın başkenti Priştine’ye saat 07:45’de hareket ve yerel saat ile 08:20’de varış. Havalimanında bizleri bekleyen özel aracımız ile tarihi 15 asır geriye kadar giden bu güzel şehri tanıtan panoramik bir şehir turu yapacağız. Turumuz esnasında 19. yüzyıldan kalma Saat Kulesi,Osmanlılar’ın 15. yüzyılda yaptırdığı Fatih Sultan Mehmed Külliyesi, Yaşar Paşa Camii ve 1389 Kosova Muharebesi sonucu burada öldürülmüş Osmanlı Padişahı I. Murad Hüdavendigâr’ın türbesi ziyaret edeceğimiz yerler arasında. Ardından Prizren’e hareket ve 1.5 saatlik yolculuktan sonra varış. Osmanlı’dan birçok eserin bulunduğu Kosova’nın diğer önemli merkezi olan Prizren’de yapacağımız şehir turunda Halveti Tekkesi, Aziz Nikola Kilisesi, Gazi Mehmet Paşa Hamamı, Osmanlı mezarlığı, dönem mimarisinin en güzel örneklerinden Sinan Paşa Camii, savaşın yıkıcı etkilerini hâlâ görebileceğiniz Sırp mahallesi ve Roma döneminden kalan Şehir Kalesi göreceğimiz yerler. Turun sonunda diğer bir genç Cumhuriyet olan, Osmanlı kültürünün hem erken hem de geç dönemde merkezlerinden biri olmuş Makedonya’nın başkenti Üsküp’e geçeceğiz. Otelimize yerleşme. Geceleme Üsküp’teki otelimizde.

2. GÜN: ÜSKÜP / KALKANDELEN / MANASTIR / RESNE / OHRİD
Sabah alınacak kahvaltıdan ardından Üsküp’e 1 saatlik mesafedeki, Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılmış şirin bir kasaba şehri olan Kalkandelen’e(Tetovo) geçtikten sonra, dönemin buradaki Bektaşî merkezi Harabati Baba Tekkesi’ni ve Alaca Cami’yi gezeceğiz. Ardından Balkanlar’ın en eski şehirlerinden biri olan, Makedonya’nın tarih ve kültür cenneti Manastır’a (Bitola) gidiyoruz. Makedonca’da da Manastır anlamına gelen ‘Bitola’ adıyla anılan bu güzel şehri tanıtan turumuzda Şirok Sokağı, Eski Çarşı (Osmanlı Bedesteni), Yeni Cami ve İshak Çelebi Camii göreceğimiz yerler arasında. Manastır’da ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün mezun olduğu İdadiyi (Askeri Lise) ve buradaki Atatürk Müzesi’ni de ziyaret etme şansını bulacağız. Öğle yemeğini Elveda Rumeli ekibinin kaldığı Epinal Hotel'de öğlen yemeğini alıyoruz.(Öğlen yemeği ekstradır). Manastır sonrasında ki ilk durağımız 1908 yılında Enver Bey ile beraber dağa çıkan ve II. Abdülhamid’in meşrutiyeti yeniden ilan etmesiyle sonuçlanan Jön Türk Devrimi’nin öncülerinden Niyazi Bey’in memleketi olan Resne. Burada Niyazi Bey’in Fransa’daki Château de Chenonceau’yu örnek alarak yaptırdığı evi ziyaret edeceğiz.Turumuzun sonunda UNESCO’nun Doğa ve Kültür Mirası Listesi’ndeki, Arnavutluk ile Makedonya arasında sınır oluşturan, muhteşem Ohri Gölünün kıyısında ki otelimize varış.Geceleme Ohrid gölü kıyısında ki otelimizde.

3. GÜN: OHRİD / STRUGA / OHRİD
Sabah alınacak kahvaltıdan sonra Osmanlı’nın Balkanlar’daki önemli üslerinden biri olmuş tarihi Ohrid şehrini tanıtan bir tur gerçekleştireceğiz. Turumuz esnasında Kiril Alfabesi’ni geliştirmiş olduklarına inanılan, 9. yüzyıl Bizans keşişleri Aziz Kirillos ve Metodios Anıtı, Ohri Müzesi, Aya Sofya, Roma döneminden kalma Antik Tiyatro, Aziz Bakire Meryem Kilisesi, 13. yüzyıl Doğu Hıristiyanlığı’nın en görkemli mabedlerinden Aziz Bogorodica Perivleptos, Heykeller Galerisi, Samoil Kalesi, Aziz Panteleimon Manastırı, Çınar Meydanı ve Ohrid Pazarı göreceğimiz yerlerden bazıları. Turumuzun ardından tekrar Ohrid gölünün batı kıyısı yönünde ilerleyip, göl kıyısındaki diğer bir şehir olan Struga’yı gezeceğiz. Müslüman Arnavutların nüfusun çoğunluğunu oluşturduğu bu şehirdeki turumuzda, Kara Drim Nehri üzerine kurulu Şairler Köprüsü, Şairler Parkı, bu parkta 1974 yılında ünlü şair Fazıl Hünsü Dağlarca tarafından dikilen dilek ağacı, Çarşı ve Hasan Baba Tekkesi göreceğimiz yerler. Turun ardından Ohrid şehrine dönüş ve serbest zaman. Geceleme Ohrid’de ki otelimizde.

4. GÜN : OHRİD / TİRAN / İŞKODRA / BUDVA
Sabah alınacak kahvaltıdan sonra özel otobüsümüz ile Arnavutluk’a geçiyoruz. Yol üzerinde Elbasan ve Dıraç şehirlerini panoramik olarak gördükten sonra, 20. yüzyıl boyunca savaşlar arasında kalmış ve 40 yıl boyunca Enver Hoca’nın diktatörlük rejimini yaşamış, Balkanlar’ın dağlık ülkesi Arnavutluk’un başkenti Tiran’a varış. 1614’te Süleyman Paşa tarafından imar edilen ve 1920’de Arnavutluk’un başkenti olan bu güzel şehri tanıtan, panoramik bir tur gerçekleştireceğiz. Turumuz esnasında Ethem Bey Camii, tarihi Saat Kulesi, Ulusal Müze, Opera ve Bale Binası, Parlamento ve Başbakanlık Binaları, Cumhurbaşkanlığı Köşkü, Rahibe Teresa Heykeli, Enver Hoca’nın eski anıtmezarı ve İskender Bey Meydanı göreceğimiz yerler. Tiran turumuzun ardından Lezhë’de Arnavutluk’un 15. yüzyılda yaşamış büyük kahramanı İskender Bey’in mezarını panoramik olarak gördükten sonra, Arnavutluk’taki son durağımız olan İşkodra’ya geçiyoruz. Karadağ ile Arnavutluk arasında sınır oluşturan İşkodra Gölü’nün güneydoğu ucuna kurulmuş bu stratejik şehir, 435 sene Osmanlı yönetiminde kalmış ve Osmanlı ordusunun önemli üslerinden biri olmuştur. Panoramik turumuz sırasında İşkodra’daki tarihi kale ve şehir surlarını göreceğiz. Daha sonra özel otobüsümüz ile 2006 yılında bağımsızlığına kavuşmuş olan, Avrupa’nın resmi olarak tanınan en genç devleti Karadağ’a geçiyoruz. Adriyatik Sahili’ndeki olağanüstü manzaralı yollardan geçerek, doğasıyla büyüleyici kasabalar olan Bar ve Petrovac üzerinden, son yıllarda Güney Avrupa’nın en gözde tatil mekanlarından birisi hâline gelen Budva’ya varış ve otele transfer. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

5. GÜN : BUDVA / SV.STEFAN / KOTOR / DUBROVNİK
Sabah alınacak kahvaltıdan sonra Avrupa sosyetesinin son dönemdeki uğrak yeri olan Karadağ Sahilleri’ndeki turumuza Budva’dan başlıyoruz. Buradaki Eski Şehir ve Kaleyi gezdikten sonra, özellikle ünlülerin rağbet ettikleri, bakir bir koy üzerinde bulunan Sveti Stefan’a geçiş ve kısa fotoğraf molası. Daha sonra dar boğazlarla Karadağ’ın iç kesimlerine dantela gibi giren muhteşem Kotor Körfezi’nin içinde yer alan Kotor’a varış. Tarih boyunca korunaklı konumu sayesinde Osmanlılar tarafından ele geçirilemeyen ve böylece ekonomisini İtalyan devletleri ile yaptığı ticarete dayandırmış Kotor’da Eski Şehir, Aziz Tripun ve Nikola Kiliseleri ve tarihi Saat Kulesi göreceğimiz yerlerden bazıları. Devamında ise Tivat kasabasına gideceğiz. Buradan bineceğimiz feribot ile Kotor Körfezi’ni geçtikten sonra karşı sahildeki Herceg Novi’ye varış. 200 yıllık Osmanlı egemenliğinde Yeni Hersek adıyla da anılan bu kasabadan geçtikten sonra Eski Yugoslavya’yı oluşturan üç ana devletten biri olan, Katolik mezhebini benimsemiş olması ve daha çok Adriyatik Sahili’ne hakim coğrafyası sebebiyle, Balkan kültüründen ziyade İtalyan-Akdeniz kültürüne yakınlığıyla bilinen Hırvatistan’a geçiyoruz. Manzaralı, kısa bir yolculuğun ardından, İtalyanca adı Ragusa olan, Adriyatik’in en eski ticaret limanlarından, uzun yıllar Venedik etkisinde kaldığı için İtalyan üslubu mimarisi ve şehir dokusuyla bünyesinde muhteşem bir tarih-doğa sentezini barındıran Dubrovnik’e varış. Bu güzel şehri tanıtan turumuza öncelikle UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil olan Eski Şehir Meydanı ile başlıyoruz. Şehrin Kule ve Surlarını aşağıdan, Aziz Vlah Kilisesi, Knez Köşkü, ünlü şair Gundulic’in Heykeli, tarihi Çeşme ve 14. yüzyıldan kalma Eczane diğer göreceğimiz yerlerden bazıları. Daha sonra bu güzel şehrin büyülü atmosferinde vakit geçirmek için serbest zaman. Turumuzun ardından otele yerleşme ve yürüyerek gezebileceğiniz bu güzel yarımada şehirde serbest zaman. Geceleme Dubrovnik’teki otelimizde.

6. GÜN: DUBROVNİK / POÇİTEL / MOSTAR / SARAYBOSNA
Sabah alınacak kahvaltıdan sonra özel aracımızla yakın tarihi savaş ve katliamlarla dolu, Türkiye’ye tarihi ve dini bağları olan, Balkanlar’ın tarih ve kültür merkezi Bosna-Hersek’e geçiyoruz. 15. yüzyıldan itibaren Osmanlı eserleriyle donatılmış bu ülkedeki ilk durağımız 16. yüzyıldaki dokusuyla günümüze kadar bozulmadan ulaşmış Osmanlı köyü Poçitel. Sokakta gezen küçük çocukların dahi Türkçe konuştuğu bu otantik köydeki gezimizin ardından 15. yüzyılda bölgeye Osmanlı dervişlerinin ulaşmasıyla inşa edilen ilk yapı olan Blagaj Tekkesi’ni ziyaret edeceğiz. Buna Nehri’nin kaynağındaki dev kayalık oluğa inşa edilmiş tekkenin civarındaki balık restoranlarında öğle yemeği yeme imkanınız da olacak.(Blagay Tekkesi tadilattadır) Devamında ise, 1992 savaşında yıkılan köprüsüyle anılan Mostar’a varış. 600 yıllık geçmişe sahip, Bosna-Hersek’i oluşturan iki parçadan biri olan Hersek’in en büyük şehri Mostar’ı tanıtan yürüyüş turumuzda, 1557’de Mimar Sinan’ın öğrencilerinden Mimar Hayreddin’in inşa ettiği, ancak 1992’de Hırvat topçu ateşiyle yıkılan, daha sonra 2004’te Türkiye’nin de büyük desteğiyle orijinal malzeme ve dönemin inşa teknolojisiyle yeniden yapılan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Mostar Köprüsü, Kuyumcular Çarşısı, Koska Mehmed Paşa Camii, Eski Hamam ve dönemin tipik Osmanlı evini yansıtan Müslüm Bey Konağı göreceğimiz yerler. Mostar’ın yerel pazarlarından alışveriş yapabileceğiniz serbest zamanın ardından otobüsümüzle Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’ya hareket, nehir yatağı boyunca manzaralı bir yolculuğun ardından varış ve otele yerleşme. Akşam yemeği ve geceleme otelimizde.

7. GÜN : SARAYBOSNA
Sabah alınacak kahvaltıdan sonra, iki asır boyunca Balkanlar’ın kültür başkentliğini yapmış, 1914’te Avusturya-Macaristan Veliahdı Arşidük Franz Ferdinand’ın Sırplar tarafından buarada öldürülmesi üzerine Birinci Dünya Savaşı’nın çıktığı yer olmuş, 1992 savaşında ise Sırp , Hırvat ve Boşnaklar’ın kendi aralarındaki yıkıcı savaşları sonucu büyük tahribata uğramış, fakat güzelliğini halen büyük ölçüde koruyan Saraybosna’yı tanıtan panoramik bir tur yapacağız. Turumuz esnasında meşhur Başçarşı, yakın tarihin en kanlı savaşlarından birinin cereyan ettiği Savaş Tüneli, tarihi Osmanlı hanı Morica Han, şehrin dinsel kozmopolitliğini yansıtan Katolik Katedrali, Sinagog, Hüsrev Bey ve Ferhadiye Camileri, 1914’te Franz Ferdinand suikastinin gerçekleştiği Latin Köprüsü , Eski Kütüphane, şehrin 40 yıllık Avusturya-Macaristan yönetimi sırasında oluşmuş ve batı tarzı binalarını görebileceğiniz Ferhadiye Caddesi ve içinde modern Bosna-Hersek’in ilk cumhurbaşkanı Aliya İzzet Begoviç’in mezarının da bulunduğu şehitlik göreceğimiz yerlerden bazıları. Saraybosna turunun ardından otele dönüş ve serbest zaman. Geceleme otelimizde.

8. GÜN : SARAYBOSNA / BELGRAD
Sabah erken alınacak kahvaltıdan sonra, Beyaz şehir anlamına gelen Kanuni Sultan Süleyman tarafından ele geçirilen ve Yugoslavya dağılmadan önce ve şu anda Sırbistan’a başkent olan kültür ve sanat şehri Belgrad için yola çıkıyoruz. Varışımıza istinaden Osmanlı eseri olan Kalemegdan (Kale Meydanı), Mora Fatihi Damat Ali Paşa Türbesi, Mehmet Paşa (Sokollu Mehmet Paşa) çeşmesi, Belgrad galibi heykeli, Fikirbayır, Stambol(İstanbul) Kapısı, Askeri müze,Saat Kapı ve müzesi, Nebojsa kulesi, Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği nokta, Bayraklı Camii, Osmanlı’ya karşı isyanı başlatan yer olan Çukurçeşme, meşhur kafe ve dükkanlarıyla ünlü Knez Mihalijova sokağı, St.Sava Kilisesi, Cumhuriyet meydanı görülecek yerlerdendir.Turumuzun ardından otelimize transfer. Geceleme Belgrad’taki otelimizde.

9. GÜN : BELGRAD / İSTANBUL
Erken kahvaltımız sonrası ve odaların boşaltılmasının ardından özel aracımızla havalimanına transfer. Bilet, bagaj ve pasaport işlemlerinin ardından, Türk Havayolları'nın TK 1082 sefer sayılı uçağı ile saat 09:20'da İstanbul'a hareket. Yaklaşık 1,5 saatlik yolculuğun ardından saat 12:00'da İstanbul'a varış ve turumuzun sonu.


Fiyata Dahil Olanlar
İstanbul / Priştine ve Belgrad / İstanbul arası Türk Havayolları ile ekonomi sınıf gidiş dönüş uçak bileti ve havalimanı vergileri
Üsküp’te 1 gece 4 yıldızlı Hotel Karpos, Ohri’de 2 gece 4 yıldızlı Hotel Bellevue, Budva’da 1 gece 4 yıldızlı Hotel Tara, Dubrovnik’te 1 gece 4* yıldızlı Grand Hotel Park, Saraybosna’da 2 gece 4 yıldızlı Hollywood Hotel veya bir benzerlerinde konaklama ve açık büfe kahvaltı.
Tüm program boyunca
Programda belirtilen rota boyunca, birinci günden son güne kadar bizimle birlikte olacak özel otobüs.
Tur boyunca bizimle birlikte olacak deneyimli yerel rehberler.
Priştine, Prizren, Üsküp, Manastır, Ohri, Tiran, İşkodra, Budva, Kotor, Dubrovnik, Mostar ve Saraybosna şehirlerinde yapılacak panoramik şehir turları.
Kosova Müzesi, Halveti Tekkesi, Üsküp Kalesi, Kurşumlu Han, Harabati Baba Tekkesi, Üsküp Atatürk Müzesi, Ohri Müzesi, Ohri Antik Tiyatrosu, Aziz Bogorodica Perivleptos ve Aziz Naum Manastırları, Tiran Müzesi, Müslüm Bey Konağı ve Morica Han giriş ücretleri.
Üsküp, Ohri ve Saraybosna’da yerel restoranlarda alınacak olan 3 adet müzikli akşam yemeği. (içki ve meşrubat hariç)
Ohri’de 1 adet, Budva’da 1 adet, Dubrovnik’te 1 adet ve Saraybosna’da 1 adet olmak üzere, otellerde alınacak toplam 5 adet akşam yemeği. (içki ve meşrubat hariç)
Rehberlik hizmetleri.


Fiyata Dahil Olmayanlar
Otellerde yapılacak olan kişisel harcamalar. (telefon, minibar, kurutemizleme, v.s…)
Programda belirtilmemiş olan öğle yemekleri.
Kişi başına 15 TL tutan yurt dışı çıkış konut fonu.


Konaklama
Üsküp’te 1 gece 4 yıldızlı Hotel Karpos, Ohri’de 2 gece 4 yıldızlı Hotel Bellevue, Budva’da 1 gece 4 yıldızlı Hotel Tara, Dubrovnik’te 1 gece 4 yıldızlı Grand Hotel Park, Saraybosna’da 2 gece 4 yıldızlı Hollywood Hotel veya bir benzerlerinde konaklama ve açık büfe kahvaltı.

Etkinlik / Tur Tipi
Kültür Gezisi, Yurtdışı Turları

Turda Gezilecek Yerler
Üsküp ( Makedonya ), Ohrid ( Makedonya ), Budva ( Sırbistan Karadağ ), Dubrovnik ( Hırvatistan ), Saraybosna ( Bosna Hersek )

Tur Katılım Noktaları
İstanbul, Atatürk havalimanı Dış Hatlar terminali, 3 Mayıs 2012 - 05:30


» Facebook Paylaşımları & Yorumlar
» Etkinlik / Tur Tarih Bilgileri


Etkinlik/Tur Başlangıç Günü / Saati : 3 Mayıs 2012 - 05:30
Etkinlik/Tur Bitiş Günü / Saati : 11 Mayıs 2012 - 12:00
Rezervasyon İptali İçin Son Tarih : 6 Nisan 2012 - 06:00
Rezervasyon Bitiş Günü / Saati : 27 Nisan 2012 - 03:00


© 2010 - 2018 BreakOutdoor.com - Tüm Hakları Saklıdır Bu sayfa 0.40 saniyede oluşturuldu ve
0.40
saniyede gösterildi